روبی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

بعد از معرفی کامل زبان های برنامه نویسی تحت وب این بار ما به سراغ زبان روبی رفته ایم تا درصورتی که خواستید به این زبان تسلط پیدا کنید بتوانید با دیدی کامل به سراغ این زبان بروید.

سوال هایی که در اینجا مطرح میشود این است که آیا یادگیری زبان روبی واقعا ضرورت دارد یا خیر؟

کسینوس_بعد از معرفی کامل زبان های برنامه نویسی تحت وب این بار ما به سراغ زبان روبی رفته ایم تا درصورتی که خواستید به این زبان تسلط پیدا کنید بتوانید با دیدی کامل به سراغ این زبان بروید.

سوال هایی که در اینجا مطرح میشود این است که آیا یادگیری زبان روبی واقعا ضرورت دارد یا خیر؟

این را به شما بگوییم در خارج از ایران زبان روبی بسیار طرفدار دارد و بازار کار بسیار خوبی دارد به طوری که اگر بخواهید در شرکتی استخدام شوید شدیدا به این زبان احتیاج دارید.

روبی چیست؟

زبان برنامه نویسی روبی یک زبان قابل انعطاف، پویا، شی گرا و متن باز است که ساختاری ساده و قابل فهم دارد.این زبان برنامه نویسی توسط یک برنامه نویس ژاپنی به نام یوکیهیرو ماتسوموتو درست شده است و این زبان از زبان های برنامه نویسی زیادی الهام گرفته شده است.

قابلیت هایی که زبان روبی دارد باعث میشود تایادگیری این زبان بسیار ساده باشد.

این را نیز بهتر است بدانید که سازنده این زبان برای این زبان بسیار زحمت کشیده و دلیل این که این زبان را درست کرده را میگوید:”دنبال زبانی بودم که از پایتون شی گرا تر و از پرل قدرتمند تر باشد.

هر چه گشتم پیدا نکردم بتابراین تصمیم گرفتم تا همچین زبانی را بسازم.”

نسخه اولیه

بعد از مدت ها تلاش این برنامه نویس بالاخره این زبان در سال ۱۹۹۵ میلادی به طوری رسمی معرفی و نسخه اولیه آن منتشر شد.در ابتدا این زبان فقط در شبکه ملی ژاپن انتشار یافت و طی دو روز چند ویرایش در این زبان صورت گرفت.بعد از چند سال بالاخره این زبان به زبان انگلیسی نیز معرفی همچنین در سال ۲۰۰۰ یک کتاب برای راهنمایی و یادگیری این زبان منتشر شد و در مدت کوتاهی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارد شد که متاسفانه در کشور عزیزمان ایران به حد کافی به این زبان توجه نمیشود.

شاید این که در کشور ما ایران این زبان زیاد معروف نیس به دلیل شناخته نشدن و نداشتن اطلاعات کافی در باره این زبان است.

شناخت بیشتر این زبان

کسی که این زبان را درست کرده هدف خود را اینگونه عنوان کرده:من روبی را برای افزایش توان برنامه نویسی و همچنین تفریح برنامه نویسان به وجود آوردم و این زبان از اصل رابط کاربری خوبی پیروی میکند.

محور اصلی این زبان هم راحتی کار برنامه نویسان و همچنین فضایی کاربردی و مناسب برای کاربران می باشد.

همچنین او تاکید بر این دارد که طراحی هر چیزی باید بیشتر به راحتی کار کاربران ربط داشته باشد و کاربر در این برنامه احساس گیجی نکند و راحت بتواند با آن کار کند.

درصورتی که اکثر مردم به رایانه ای که روی آن برنامه اجرا میشود توجه میکنند و بر این باورند که هر چه ماشین بهتر باشد برنامه سریع تر اجرا می شود ولی اگر برنامه به صورت استاندارد کد زنی شود مطمعا باشید از هر دو جهت برد نصیب هم برنامه نویس میشود هم کاربری که از این برنامه استفاده میکند.

روبی همچین ویژگی را دارد.یعنی به طوری طراحی شده است که هم به برنامه نویس کمک میکند تا کدهای خود را به راحتی و با استاندارد های برنامه نویسی بزند و هم کاربر را از گیجی در می آورد و باعث میشود کاربر به راحتی با برنامه مورد نظر کار کند.

وی برا این تاکید دارد که هدف من از تولید روبی این بود که ابتدا خودم از کد زنی لذت ببرم و این کار چاره ای جز کم کردن کار برنامه نویسی و رفع ابهامات منطقی نداشت.

ویژگی جالب دیگری که روبی دارد این است که شما را در طی مدت ها که با آن کار میکنید غافلگیر نمیکند!!!!

یعنی به قدری این زبان ساده و صریع است که شما با تمام ویژگی ها و کاربرد آن در مدت کوتاهی آشنا میشوید و همین امر این زبان را در کشورهای خارجی به یک زبان محبوب تبدیل کرده است.

افراد مبتدی که قصد یادگیری این زبان را دارند در ابتدا به این فکر میکنند که زبان ناکارامدی است و یادگیری آن هیچ سودی ندارد ولی کاملا در اشتباه هستند.

این زبان بسیار طرفدار دارد و شما با یادگیری راحتی که دارد شما میتوانید به راحتی برنامه مورد نظرتان را توسعه دهید.

برخی از امکانات این زبان

  • شی گرایی کامل
  • داینامیک بودن
  • نحو کوتاه و انعطاف پذیر روبی
  • جمع آوری زباله خودکار
  • قابلیت حمل بالا این زبان
  • پردازش بسیار عالی و استثنایی
  • دارای کتاب خانه ای استاندارد
  • پیاده سازی در همه سیستم عامل های موجود

این ویژگی ها باعث محبوبیت روبی شده است.

مدت زمان یادگیری روبی

اگر شما میخواهید این زبان را یاد بگیرید میتوانید در مدت ۳ ماه به یک کد زن ماهر روبی تبدیل شوید به شرطی که در این ۳ ماه به طور مستمر تمرین داشته باشید.

نگران نباشید یادگیری این زبان بسیار راحت و دلنشین است و شما از یادگیری این زبان اصلا احساس خستگی یا گیجی نمیکنید.

و در آخر اگر شما بع زبانه پایتون علاقه مند هستید روبی میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *