بک لینک چیست؟

در همین ابتدا برای این که شما بک لینک را بهتر درک کنید یک مثال میزنیم تا در بطن موضوع قرار بگیرید.

فرض کنید شما یک فروشگاه لباس با انواع لباس های خووب با جنس های عالی دارید.

در همین ابتدا برای این که شما بک لینک را بهتر درک کنید یک مثال میزنیم تا در بطن موضوع قرار بگیرید.

فرض کنید شما یک فروشگاه لباس با انواع لباس های خووب با جنس های عالی دارید.همه چیز برای یک فروش فوق العاده برای شما محیاست اما شما ویترین برای مغازه خود درست نکردید.تبلیغات بیرون از مغازه هم اصلا ندارید و با مغازه شما کسی آشنا نیست.خب شما در داخل مغازه لباس های خوب با قیمت های عالی دارید ولی تبلیغاتی برای مغازه خود نکردید و مشتری بسیار کمی را توانستید جذب مغازه کنید.

سایت ها هم به همین منوال پیش میروند هر چند شما محتوای خوبی برای سایت خود بارگذاری کرده باشید اما بک لینک نداشته باشید سئو سایت شما ضعیف می باشد و رتبه ی خوبی در نتایج گوگل به دست نمی آورید.

مهندس میلاد طاهرخانی

بک لینک چیست؟

بک لینک در واقع پیوندی از یک وب سایت به وب سایت دیگر است.(یک نوع پل ارتباطی)

موتور های جست و جوی گوگل از بک لینک به عنوان یک سیگنال برای رتبه بندی استفاده میکنند زیرا موتورهای جست وجو به این اعتقاد دارند که وقتی یک وب سایت به سایت دیگری متصل می شود دارای محتوای مهمی می باشد.بک لینک با کیفیت بالا می تواند رتبه خوبی را برای سایت ما بدست بیاورد و همچنین سایت ما بهینه(سئو ) کند.

بک لینک ها چگونه کار می کنند؟

بک لینک ها نقش بسیار مهمی در الگوریتم موتور های جست وجو، سئو و استراتژی کلی شما برای رشد وب سایتتان دارند.

ساده ترین تشبیه که برای بک لینک ها می توانیم بکنیم، مکالمه بین دو سایت است.

به عنوان مثال من در یک مقاله ای می آیم و در مورد پیچ و مهره حرف می زنم و برای اینکه منظورم را کامل به شما منتقل کنم از یک منبع دیگر که در اینجا منظورمان یک وب سایت دیگر است استفاده می کنیم.

این امر باعث می شود پیوند بین سایت ما و سایت پیچ و مهره ایجاد شود و یک رابطه برد برد است.

انواع بک لینک ها

بک لینک دو نوع اساسی دارد که  یکی از آنها با ارزش تر از نوع دوم است.یک نگاه اجمالی به این دو بیاندازیم وتاثیری که بر سایت شما می گذارند را مورد برسی قرار دهیم.

بک لینک

یک برچسب nofollow به موتور های جست و جو می گوید که از این لینک چشم پوشی کنند زیرا هیچ ارزشی را از سایت به سایت دیگر منتقل نمیکنند.بنابراین در سئو سایت شما هیچ تاثیری ندارند.

پیوند dofollow بک لینکی است که همه دنبالش هستند.این نوع پیوند ها از سایت های معتبر می آیند و در رتبه بندی سایت شما تاثیر بسیار زیادی دارند.

اما این را به خاطر داشته باشید که برخی  پیوند های dofollow هستند که بد و سمی شناخته می شوند و از سایت های مشکوک می آیند که می تواند در آینده سایت شما را تخریب کنند.

این میتواند باعث شود گوگل سایت شما را جریمه کند و یا حتی از نتایج خود بیرون کند باید به یاد داشته باشید که تعداد بک لینک مهم نیست در واقع این کیفیت بک لینک است که مهم است.

چگونه بک لینک بگیریم؟

گرفتن لینک برای سایت شما به تلاش و زمان زیادی احتیاج دارد.اما در اینجا ما 7 روش ساده گرفتن بک لینک را برای شما آورده ایم.

  • گرفتن بک لینک از رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام،تلگرام و….
  • در جست وجوی گوگل دنبال پستی بگردید که جایگاه خوبی دارد بعد یک پست با آن مضمون درست کنید و آن را گسترش دهید.
  • پست هایی با مظمون “چگونه”، “چرا”، اینفوگرافیک ها و پست هایی با فیلم جاسازی شده ایجاد کنید که این نوع پست ها معمولا بک لینک های زیادی میخورند.
  • پست هایی طولانی بنویسید زیرا محتوایی که این پست ها دارند باعث می شوند به دید بیاییند و بک لین به این پست ها زیاد می شود.
  • ارسال پست های مهمتان در سایت های دیگر
  • با افرادی که سایتی مثل سایت شما دارند گفت و گو کنید و با آن ها تبادل لینک کنید.
  • از تبلیغات استفاده کنید و لینک های سایت خود را تبلیغ کنید.

همچنین شما می توانید شروع به تحقیق درباره رقیب هایتان در بک لینک سازی کنید.برای این کار باید بک لینک های سایت های رقیب را نگاه کنید و آ نها را تاجزیه وتحلیل کنید و بک لینک هایی قوی تر از آن ها بکشید.

یک ابزار مانند SEMrush میتواند در یافتن این لینک ها به شما کمک کند.

چگونه می توانم بک لینکم را برسی کنم؟

با ابزارهایی مانندGoogle Search Console ، SEMRush ، Ahrefs شما می توانید بفهمید چه تعدا بک لینک به سایت شما آمده است.

مراقبت از بک لینک ها مهم است شما میتوانید از سایت هایی که بک لینک سمی دارند درخواست کنید که از لینک های سایت شما استفاده نکنند.اگر این کار را نکنید گوگل به راحتی می تواند شما را جریمه کند.

در این حال سه سوال برای شما مطرح می شود:

  • از کجا می توانم همه ی بک لینک های خود را پیدا کنم؟
  • چگونه می توانم سمی بودن آن ها را بفهمم؟
  • چگونه می توانم با دارندگان بک لینک های سمی تماس بگیرم؟

پاسخ شما استفاده از ابزار درست است.

شما میتوانید از Google Search Console برای برسی سایت خود استفاده کنید که به رشد سایت شما خیلی کمک می کند.

اگرابزار بهتری دراین زمینه میخواهید SEMrush را به شما معرفی می کنم.

نتیجه گیری

برای این که رتبه سایت شما در گوگل بهتر شود شما باید تبلیغات درستی را برای سایت خود انجام دهید که این کار به واسطه بک لینک ها صورت میگیرد.

همچنین استفاده از ابزار مناسب برای مراقبت از بک لینک ها وجود دارد که شما می توانید با استفدا از آن ها سایت خود را بهتر از قبل بهینه کنید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *