۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

موسیقی ایران همواره دارای هنرمندان برجسته و قوی ای بوده است. آهنگ های زیادی در طول تاریخ تولید شده اند که میلیون ها بار شنیده شداه اند. در این مقاله در وبسایت کسینوس قصد داریم ۱۰ آهنگ فارسی برتر در تاریخ موسیقی ایرانی را به شما معرفی کنیم.

10 آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

موسیقی ایران همواره دارای هنرمندان برجسته و قوی ای بوده است. آهنگ های ایرانی زیادی در طول تاریخ تولید شده اند که میلیون ها بار شنیده شده اند. در این مقاله در وبسایت کسینوس قصد داریم ۱۰ آهنگ فارسی برتر در تاریخ موسیقی ایرانی را به شما معرفی کنیم. لیست بهترین آهنگ های تاریخ ایران با توجه به فاکتور های متعددی تهیه و تدوین شده است و هرکدام از آهنگ های حاضر در این لیست جزو ماندگارترین اثر های موسیقی فارسی هستند.

 

 

۱۰- گریز – اِبی

 

ابراهیم حامدی-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

یکی از خاطره انگیز ترین آهنگ های ایرانی تاریخ موسیقی که ابراهیم حامدی به خوبی از پس اجرای آن برآمده است. یک شعر پرمعنا و زیبا در کنار مجموعه ای از فراز و فرود ها، تکینک های لرزش صدا و در نهایت جنس صدای فوق العاده ابی این آهنگ را به یک اثر کلاسیک در تاریخ موسیقی فارسی تبدیل کرده است.

 

 

۹-غریب آشنا – گوگوش

 

گوگوش-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

گوگوش یکی از معدود افرادی است که هم در سینما و هم در موسیقی یک سوپراستار بوده است. آثار بسیار زیادی از گوگوش شنیده ایم اما “غریب آشنا” اوج هنر گوگوش در خوانندگی است. اجرای بی نقص این آهنگ در کنار فضای عجیب و تا حدودی تاریکی که بر آن حاکم است آن را به یک اثر خاص تبدیل کرده است. قسمت های اوج این آهنگ به زیبایی هرچه تمام تر اجرا شده است و با شنیدن آن مسلما لذت خواهید برد.

 

 

 

 

۸- تقدیر – شادمهر عقیلی

 

شادمهر عقیلی-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

شادمهر عقیلی کارش را با اجرا و آهنگسازی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شروع کرد. مدتی بعد ایران را ترک کرد و پس از مهاجرت پیشرفت چشمگیری داشت و به یک خواننده ی درجه یک در بازار موسیقی ایران تبدیل شد، آهنگ تقدیر بدون شک بهترین اثر کارنامه این خواننده ی با استعداد محسوب می شود. اثری که زمان انتشارش مصادف بود با آغاز همه گیر شدن تلفن های همراه و بسیاری از افراد در آن روز ها این اثر فوق العاده را در موبایل های خود ذخیره کرده بودند. اثری با درونمایه غمگین و اجرای بی نقص شادمهر که در کنار این ها آهنگسازی بی نظیری دارد. قسمت ابتدایی و اینترو این اثر از ماندگارترین قطعه های موسیقی در تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود.

 

 

۷- ساقی – هایده

 

هایده-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

هفتمین آهنگ انتخاب شده توسط مجله کسینوس قطعه ای از بانو هایده است. این اثر به معنای کلمه یک آهنگ ایرانی کامل است. اثری کلاسیک و کاملا مطابق با استاندارد های موسیقی ایرانی که بانو هایده آن را بی نقص اجرا کرده است. صدای قدرتمند و زیبای بانو هایده به خوبی با موسیقی این قطعه محبوب تطابق پیدا کرده است. ریتم خاص این اثر زیبایی آن را دوچندان کرده و همه چیز در بالاترین ترین کیفیت ممکن قرار دارد.

بیت اول این اثر  یعنی : « “سلام من به تو یار قدیمی” ، “منم همون هوادار قدیمی”» از معروف ترین ابیات تاریخ موسیقی ایران است.

 

 

 

۶- اگه یه روز – فرامرز اصلانی

 

فرامرز اصلانی-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

از فرامرز اصلانی آهنگ های ماندگار زیادی به یاد نداریم ولی “اگه یه روز” بالاتر از قطعه “دل اسیره”  قوی ترین اثر کارنامه ی هنری او به حساب می آید. این اثر یکی از استاندارد ترین آهنگ های تاریخ موسیقی ایران به حساب می آید. همه چیز در بهترین حالت ممکن قرار دارد و موسیقی این اثر یکی از محبوب ترین قطعات برای آموزش گیتار به حساب می آید. ابن آهنگ زیبا را گوش کنید و لذت ببرید.

 

 

۵- این آخرین باره – ابی

 

ابی-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

این اثر از لحاط زمانی جدیدترین آهنگ فهرست  ۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران به حساب می آید. ابی در ایام میانسالی این اثر را در اوج پختگی و تجربه اجرا کرده است. قدرت اجرای ” آقای صدا ” به خوبی در این آهنگ قابل درک و مشهود است. شعر این اثر بسیار زیبا و با مفهوم است و ابی با غرور خاصی کلمات را ادا می کند. مطمئنا از شنیدن این اثر در وبسایت کسینوس لذت خواهید برد.

 

 

 

۴- میخونه بی شرابه – مهستی

 

مهستی-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

اثری پارادوکسیکال که ریتم و موسیقی اش ۱۸۰ درجه با شعر زیبایش در تضاد است!. یک موسیقی با ریتم تقریبا شاد و شعری بسیار غمگین و پر معنا. خروجی اما اثری فوق العاده است. اثری با اهنگسازی محمد حیدری و  ترانه سرایی لیلا کسری که شعر هایش توسط بزرگان موسیقی ایران اجرا شده است. اجرای بانو مهستی در اجرای این اثر یک شاهکار به تمام معناست و یک انتخاب عالی برای گوش دادن در اتومبیل در مسافرت های برون شهری به حساب می آید !

 

 

۳- یاور همیشه مومن – داریوش

 

داریوش اقبالی-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

یک شاهکار به تمام معنا، شعری بی نظیر در کنار اجرایی بی نقص و فوق العاده. ترکیبی اعجاب انگیز برای یک موسیقی ای آرام و لذت بخش. آهنگ های داریوش همواره غمی عجیب را در دل خود جای داده است. یاور همیشه مومن یک اثر کلاسیک و محبوب در تاریخ موسیقی ایران به حساب می آید که در زمان خود  غوغایی در موسیقی ایران به پا کرد. مطمئنا از گوش دادن به این اثر لذت خواهید برد.

 

 

۲- عالم عشق – حمیرا

 

حمیرا-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

بانو حمیرا یکی با صدای منحصر به فرد خود یکی از با استعداد ترین هنرمندان تاریخ موسیقی ایران به حساب می آید. “عالم عشق” ریتم جذاب و دلپذیری دارد. نحوه ی ادای کلمات در بسیاری از بخش های این اثر دارای تکنیک منحصری فردی است که بانو حمیرا به خوبی آن را اجرا کرده است. هنر و صدای فوق العاده بانو حمیرا در اجرای قسمت های اوج این اثر کاملا مشهود است.  مطمئنا از شنیدن این اثر لدت خواهید برد.

 

 

۱- چشم من – داریوش

 

داریوش-۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

 

اولین آهنگ از فهرست ۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران اثری دیگر از اسطوره بی بدیل موسیقی ایران است. آهنگی سراسر بغض که با اختلاف غمگین ترین آهنگ تاریخ موسیقی ایران است. شعری فوق العاده با موضوع جدایی از معشوق و اجرا و هنرنمایی تکرار نشدنی داریوش اقبالی. اثری که هیچکس جز داریوش نمیتوانست آن را  به این زیبایی اجرا کند. آهنگ ” چشم من ” اثری است که از ” دل ” خواننده اجرا شده و فوق العاده از آب درآمده است.

 

 

فهرست بهترین آهنگ های ایرانی تاریخ به پایان رسید. طبیعتا آهنگ های قوی و ماندگار دیگری هم در طول سال های اخیر ساخته شده اند اما این ۱۰ اثر به عنوان بهترین های موسیقی ایران انتخاب شده اند.

نظر شما چیست؟ آهنگ های ایرانی منتخب خود را در قسمت نظرات اعلام کنید.

3 دنبال این می گردید “۱۰ آهنگ برتر تاریخ موسیقی ایران

  1. شما فراموش کردید بزرگترین صدای دلنواز موشیقی رو یادآوری کنید آقای معین واین جای تعجب داره که شما دوبار از ابی دوبار از داریوش ولی صدای موسیقی ایران رو فراموش کردید خخخ

    1. سلام به شما دوست عزیز.
      این لیست بر اساس نظر کاربران بوده و سلیقه شخصی در آن دخیل نیست.
      معین هم در نظر تمام مردم ایران یکی از بهترین خواننده های دوره خود بوده و هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *