ReactJS چیست و چرا ارزش یادگیری دارد؟

شما قطعا دوست دارید تا در زمینه طراحی سایت بخصوص در FrondEnd  کار به یک حرفه ای تبدیل شوید که به سراغ زبان ReactJS  آمده اید.اما حالا این زبان چیست و به چه دردی میخورد؟

React JS یک کتابخانه Javascript و منبع باز است که برای ساخت UI  خاص برای برنامه های تک صفحه ای استفاده می شود.

کسینوس_شما قطعا دوست دارید تا در زمینه طراحی سایت بخصوص در FrondEnd  کار به یک حرفه ای تبدیل شوید که به سراغ زبان ReactJS  آمده اید.اما حالا این زبان چیست و به چه دردی میخورد؟

React JS یک کتابخانه Javascript و منبع باز است که برای ساخت UI  خاص برای برنامه های تک صفحه ای استفاده می شود.

این یکی از محبوب ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت است که در حال حاضر برای ساخت برنامه های FrondEnd استفاده شده است.

طراحان سایت فیس بوک ReactJS را در سال ۲۰۱۱ ایجاد کردند و ابتدا در برنامه Facebook استفاده کردند و تا امروز جامعه عظیمی از آن پشتیبانی می کند .

ابتدا یک توضیح مختصر درباره کتاب خانه جاوااسکریپت به شما بدهم تا با مفهوم آن آشنا شوید.

برای شروع بهتر است مقاله “جاوااسکریپت(javaScript) چیست و چه تاثیری برروی صفحات وب ما میگذارد؟” را به طور دقیق بخوانید.

حال بگذارید توضیح دهم که کتابخانه Javascript چیست؟ و چرا ما از آن استفاده می کنیم. کتابخانه JS یک کد جاواسکریپت از پیش نوشته شده است ، که توسعه برنامه ها را آسان تر و سریع تر می کند. این ترکیب از اجزای آماده ، توابع و الگوهای تشکیل شده است که می تواند برای انجام کارهای ویژه برنامه نویسی استفاده شود. در بسیاری موارد ، همچنین به ایمن تر و کارآمد تر برنامه ها کمک می کند. از چارچوب های Javascript برای کاهش میزان کدگذاری و کاهش هزینه های توسعه برنامه استفاده می شود ، زیرا کتابخانه ها بیشتر منبع آزاد و رایگان هستند.

خوب ، حالا که مفهوم کتابخانه Javascript و Javascript را فهمیدید ، اکنون دوباره به ReactJS برگردیم و باید فهمید در چ مواردی استففاده میشود و دلیل محبوبیتش چیست؟

ویژگی های ReactJS

قبل از اینکه ReactJS به وجود بیاید ، طراحان وب سایت برای ایجاد UI (رابط کاربری) از jQuery استفاده می کردند. هر طراح وب سایت روش رمزگذاری خود را با یک زبان برنامه نویسی  انجام می دهد که ممکن است اشکالات و مشکلات زیادی را برای افراد جدید تیم به همراه آورد. استفاده از کتابخانه ای مانند ReactJS می تواند به سازماندهی توسعه کمک کند و مزایای بیشتری را با ویژگی هایی فراهم کند که ReactJS را به چنین کتابخانه ای محبوب و پر کاربرد تبدیل کند. بیایید نگاهی دقیق تر به این ویژگی ها بیندازیم.

Virtual DOM

اگر از Javascript استفاده میکنید،DOM در عناصر HTML ارائه میشود.این کار برای وب سایت هایی  که استاتیک هستند خوب هستند و مشکلی به وجود نمی آوردند ولی در سایت های پویا به مشکل میخورید.در این نوع سایت ها عملکرد برنامه به سطح پایینی میرسد.

سازندگان ReactJS تصمیم به رسیدگی به این موضوع گرفتند و آنها یک DOM Virtual ایجاد کردند. این نسخه با DOM معمولی مقایسه می شود و فقط عنصری که متفاوت است دوباره ارائه می شود. قدرت محاسبات کمتری دارد و زمان بارگذاری آن به همین دلیل کوتاه است که خود یک پیشرفت به حساب می آید.

JSX

در این زبان از JSX  برای ایجاد قالب به جای HTML استفاده می شود. JSX نوعی پسوند Javascript است و به ما این امکان را می دهد تا از برچسب های HTML در داخل کد Javascript استفاده کنیم. برای ایجاد الگوهای موجود از  ReactJS استفاده می شود.

واکنش بومی

در حالی که از ReactJS استفاده می کنید ، برای ایجاد Front-end برنامه های تلفن همراه ، دسترسی به فناوری React Native وجود دارد. همچنین این کتابخانه غنی از مؤلفه های آماده برای IOS و اندروید را نیز در اختیار شما قرار می دهد. با یادگیری و استفاده از ReactJS می توانید به راحتی به React Native بروید و برنامه های موبایل بومی ایجاد کنید.

پروژه های بزرگ با استفاده از ReactJS

ReactJS یک فناوری بسیار رایج است که نه تنها برای ایجاد ایده هایی که شما در سر دارید استفاده می شود بلکه شرکت های عظیمی نیز از این فناوری برای پروژه های عظیم استفاده می کنند. بیایید نگاهی به محبوب ترین برنامه های ایجاد شده با ReactJS بیندازیم:

  • Facebook
  • Instagram
  • Netflix
  • New York Times
  • Dropbox
  • Yahoo! Mail

همانطور که به این لیست نگاه میکنید پروژه های بزرگی به وسیله این زبان به وجود آمده اند و شما میتوانید با استفاده از این زبان پروژه های بزرگتری که در ذهن خود دارید را عملی کنید.

چرا ReactJS ارزش یادگیری و استفاده دارد؟

پس از معرفی سریع در مورد ReactJS و ویژگی های آن و به این سوال که ، چرا میخواهیم آن را یاد بگیریم؟ پاسخ میدهیم.با توجه به اینکه کتابخانه ها و چارچوب های متن باز زیادی  وجود دارند تا front خود را ایجاد کنید ، ممکن است گیج کننده باشد که کدام یک را انتخاب کنید.

اگر شما به عنوان یک حرفه ای در frontend میخواهید فعالیت کنید،بهتر است این زبان را یاد بگیرید.این را به یاد داشته باشید که برای انجام هر کاری به درستی باید ابزار مناسب آن را در اختیار داشته باشید.شما برای ایجاد یک رابط کاربری خوب به ReactJS نیاز دارید،زیرا این زبان یک کتاب خانه UI است.

یادگیری این زبان درصورت یاد گیری زبان های HTML. CSS. JAVASCRIPT بسیار آسان است و شما میتوانید صفحات بسیار زیبایی با استفاده از آن بسازید.

نکته ای دیگر که باعث میشود این زبان ارزش یادگیری داشته باشد پیشنهاد های شغلی در باره این زبان است.

البته در کشور ما شاید توجه زیادی به این زبان نشود ولی اگر قصد این را دارید تا مهاجرت کنید بهتر است این زبان را یاد بگیرید زیرا در خارج از کشور توجه زیادی به این زبان دارند.

شما در داخل کشور هم میتوانید به عنوان یک حرفه ای از این زبان استفاده کنید.

نتیجه

Reactjs یک زبان بسیار محبوب است که در سال ۲۰۱۱ به وجود آمد.این زبان بسیار به توسعه فیس بوک کمک کرد و برای بهتر و بهتر شدن توسط خود این شرکت بروز میشود.

اگر میخواهید یک زبان کارآمد را یاد بگیرید تا در بخش FrontEnd به صورت حرفه ای کار کنید بهتر است این زبان را یاد بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *