اینترنت اشیا در یک قدمی ایران

به گزارش کسینوس،اینترنت اشیا یکی از فناوری هایی است که ایران قصد دارد در سال جاری آن را راه اندازی کند.

اینترنت اشیا در یک قدمی ایران

کسینوس– اینترنت اشیا در کنار اینترنت نسل پنجم در سال ۹۸ به ایران می آید تا به اقتصاد کشور کمک کند.

به گزارش کسینوس،اینترنت اشیا یکی از فناوری هایی است که ایران قصد دارد در سال جاری آن را راه اندازی کند.

بنابراین گزارش، «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از سال جدید از دسترسی به نسل پنجم ارتباطات همراه ۵G و توسعه فناوری اینترنت اشیا (IOT) به عنوان برنامه‌های سال ۹۸ نام برد.

وی افزود: «پیش به سوی۵G» هدفی است که در کنار توسعه «اینترنت اشیا» برای سال ۹۸ در نظر داریم.

این در حالی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پیاده سازی اینترنت اشیاء در ایران طرح کلانی را در سال ۹۶ طراحی کرد و از تمام بازیگران این عرصه از جمله اپراتورها، بخش خصوصی، بخشهای تولیدی، صنایع و محققین خواست تا نظرات خود را مطرح کنند.

اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره کرد. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۰ در کل ۳۴ میلیارد دستگاه به اینترنت متصل شوند، نزدیک به ۶ تریلیون دلار برای اینترنت اشیا تا ۵ سال آینده خرج خواهد شد. تجارت جزء اصلی اینترنت اشیا قرار خواهد گرفت.

در ایران مسئولیت اجرای پروژه اشیا بر عهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که در کنار راه اندازی نسل پنجم اینترنت برای IOT نیز تلاش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *